×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
10.05.2010
„Youth on the way to Europe without borders”- podsumowanie

Właśnie zakończyło się wydarzenie, którym nasze Stowarzyszenie żyło od kilku miesięcy- międzynarodowa wymiana młodzieży pn. „Youth on the way to Europe without borders” w ramach programu „Młodzież w działaniu”.

Za nami wiele tygodni planowania, przygotowań i wreszcie ponad tydzień samej wymiany. Uczestnicy przyjechali późnym popołudniem 30 kwietnia. Było nam ogromnie miło powitać grupę 24 osób z Turcji, Gruzji, Ukrainy i Litwy. Do tego doszła także grupa z Polski, co w sumie dało imponującą liczbę 30 uczestników z różnych państw i kręgów kulturowych. W ostatniej chwili z udziału w projekcie wycofała się grupa estońska, ale to nie zmieniło naszych optymistycznych nastrojów do międzynarodowego spotkania.

Dziesięć dni projektu minęło bardzo szybko i intensywnie. Pierwsze dni służyły głównie wzajemnemu poznaniu i integracji. Uczestnicy przywieźli ze sobą duże zasoby dobrego humoru i pozytywnej energii, dlatego bardzo szybko stworzyliśmy zgraną grupę i codzienne aktywności mijały w przyjaznej atmosferze. Wieczory przeznaczone były na poznanie kultur krajów uczestniczących. Każdego wieczoru dzięki prezentacjom, muzyce, tańcom i degustacji narodowych potraw przenosiliśmy się do jednego z państw. Oprócz ogólnej wiedzy na temat kultury, tradycji i obyczajów, mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda tradycyjne tureckie wesele, gruziński taniec narodowy czy ukraińskie zaręczyny, po czym nie pozostawało nic innego, jak tylko dać się wciągnąć w wir zabawy.

Poza stroną mniej formalną, nasze międzynarodowe spotkanie dało nam doskonałą okazję do wymiany poglądów, dyskusji na tematy poważne i istotne dla nas, jako młodych obywateli Europy. Uczestnicy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy na temat bezrobocia. Każda grupa przygotowała prezentację na temat rynku pracy w ich rodzimych krajach, spotkanie zamknęła dyskusja na temat radzenia sobie z bezrobociem.

Większość uczestników była w Polsce po raz pierwszy, dlatego też chcieliśmy z jak najlepszej strony zaprezentować uroki naszego regionu. 7 maja wybraliśmy się na objazdową wycieczkę. Pierwszym punktem przeznaczenia był Łagów, gdzie Wójt Gminy pan Stefan Bąk zaprosił nas na spotkanie i zwiedzanie Ośrodka Twórczości Ludowej. Następnie zwiedziliśmy Bodzentyn, gdzie w rolę przewodników wcieliła się młodzież ze szkoły średniej, przygotowana przez panią Krystynę Rachtan. Licealiści oprowadzili nas po najciekawszych miejscach, jednocześnie opowiadając ich historię. Zostaliśmy również zaproszeni do zaczarowanej stodoły, którą właścicielka- pani Krystyna Nowakowska przekształciła w artystyczne zaplecze dla entuzjastów sztuki, zwłaszcza teatralnej. W tej niecodziennej, rustykalnej atmosferze obejrzeliśmy pantomimę przygotowaną przez młodzież z Towarzystwa Dawida Rubinowicza, a następnie wzięliśmy udział w warsztatach teatralnych, przeprowadzonych przez pana Artura Anyża.

W planie wymiany nie zabrakło też wycieczki do Krakowa, którą poprzedził „dzień czekolady” przygotowany przez Damiana Buraczewskiego- właściciela pijalni czekolady z Bełchatowa.

Tematem wiodącym całego projektu było przygotowanie przez uczestników pantomimy nt. przełamywania granic. Pomocą służył nam kielecki mim pan Kuba Sielski, pod okiem którego odbywały się warsztaty, przygotowanie scenariusza i scenografii.

Finał projektu odbył się 9 maja przed gmachem Kieleckiego Centrum Kultury. Mimo że pogoda nie dopisała i odstraszyła potencjalnych widzów, spektakl wypadł imponująco i samym uczestnikom dał okazję do świetnej zabawy. Otaczająca metalową konstrukcję folia, będąca metaforą granicy została doszczętnie zniszczona, co odzwierciedliło efekt naszego projektu. Poprzez wzajemne poznanie, integrację i wymianę poglądów, zanikły granice kulturowe, językowe, obyczajowe. Cel został osiągnięty.

Projekt dobiegł końca, jednak w tym przypadku koniec oznacza początek. Dziesięć dni spędzonych wspólnie dało okazję poznania naszych planów i oczekiwań, co zaowocowało dyskusją na temat możliwości kolejnych wspólnych projektów. Wszystko wskazuje na to, że polsko-litewsko-gruzińsko-ukraińsko-turecka współpraca nie zakończy się na tym jednym spotkaniu. Przed nami kolejne wyzwania.

Autorka: Anna Woźniakowska

Projekt finansowany w ramach Akcji 3 Programu „Młodzież w działaniu”, nr PL-31-224-2009-R5.

„Youth on the way to Europe without borders”- podsumowanie