×
ul. Henryka Sienkiewicza 65
25-002 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
05.10.2017
Polskie książki dla Podolan

Wspólna akcja Kielczan w Winnicy na Ukrainie

W dniach 7-10 września Stowarzyszenie Intergracja Europa - Wschód oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego przy wsparciu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie zorganizowali akcję przekazania polskich książek w Winnicy na Ukrainie.

Wydarzenie to wpisało się w obchody 60-tej rocznicy współpracy Kielc i Winnicy, a tej "edukacyjnej misji" towarzyszyła z kamerą ekipa TVP Kielce.
Nasza akcja zbiegła się z tegorocznymi obchodami Dnia Winnicy (9 września).
Dla uczestników kieleckiej delegacji dzień ten był bardzo aktywny.
Z książkami gościliśmy kolejno w:
- Winnickim Kulturalno Oświatowym Związku Polaków,
- przedstawicielstwie Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód i Polsko - Ukraińskiej Izby Gospodarczej,
- Winnickiej Obwodowej Bibliotece im. K.A. Timiriazewa
Jednakże dużo pracy przyniosły i kolejne dni, kiedy to do przedstawicielstwa SIEW w Winnicy przychodziły dziesiątki osób w tym pracownicy szkół, bibliotek, miejscowi Polacy, a nawet wykładowcy winnickiego Uniwersytetu Pedagogicznego.
To znak, że polska książka cieszy się zainteresowaniem - głównie w celu nauki naszego języka.
W ciągu 3 dni rozdaliśmy ponad 1000 książek! A może i więcej!
Cieszy także to, iż do naszej akcji dołączyła ze wsparciem Fundacja Pomoc Polakom na Wschodzie. Dzięki współpracy mogliśmy przekazać w winnicy kilkadziesiąt kompletów nowych książek, a Fundacja wsparła organizacyjnie wizytę.

Wizyta w towarzystwie dziennikarzy TVP Kielce była także doskonałą okazją do nakręcenia reportażu z naszej akcji oraz dała możliwość pokazania szerszej publiczności wielu polsko - ukraińskich projektów, które realizują organizacje pozarządowe z Kielc i Winnicy.

Nie zabrakło również czasu na spotkania z przyjaciółmi z Winnicy, którym serdecznie dziękujemy za gościnę!

Warto dodać, iż SIEW prowadzi akcję zbiórki nowych i używanych książek nieprzerwalnie od 2016 roku. Dzięki tej inicjatywie udało nam się zebrać i przekazać na Ukrainę kilka tysięcy pozycji. Obdarowujemy głównie polskie organizacje, ale także ukraińskie szkoły i biblioteki.

Polskie książki dla Podolan
Polskie książki dla Podolan
Polskie książki dla Podolan