×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
22.02.2013
Za nami Zimowa Szkoła Języka Polskiego

W styczniu zroganizowaliśmy w Kielcach pierwszą Zimową Szkołę Języka Polskiego, w której wzięło udział 15 słuchaczy z Chmielnickiego.

Uczestnicy rozpoczęli swoją przygodę z językiem od praktyk w Muzeum Dialogu Kultur. W ramach zajęć jakie przygotowało dla nich Muzeum, uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych organizowanych dla dzieci z Kielc, uczyli się polskich piosenek oraz zwiedzali ekspozycje Muzeum. Kurs języka polskiego odbywał się w wymiarze trzech godzin dziennie i był prowadzony w dwóch grupach.  Dopełnieniem programu dydaktycznego był program kulturalny, który obejmował liczne wycieczki oraz zwiedzanie Kielc i regionu świętokrzyskiego. Uczestnicy odwiedzili  m.in. Rezerwat „Wietrznia”, Kadzielnię, Pałac Biskupów oraz Centrum Geoedukacji udając się w podróż do wnętrza Ziemi kapsułą 5D. W czwartek 24 stycznia uczestnicy przygotowali dla mieszkańców Kielc wieczór ukraiński. Podczas spotkania dyskutowano m.in. na temat różnic językowych, kultury, śpiewano wspólnie piosenki polskie i ukraińskie, a także czytano wiersze. W piątek 25 stycznia uczestnicy mieli okazję obejrzeć niezwykły spektakl w kieleckim teatrze im. Stefana Żeromskiego, pt. „Kotka na gorącym blaszanym dachu”, a w niedziele 27 stycznia przekonać się o walorach przyrodniczno – krajoznawczych Gór Świętokrzyskich, wędrując szlakiem króla Jagiełły na Święty Krzyż. Piękna zimowa aura wprawiła wszystkich w dobry nastrój, a zmęczenie i trud wspinaczki zrekompensował piękny zimowy krajobraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wieczorem uczestnicy piekli kiełbaski i ogrzewali się przy ognisku odpoczywając po dniu pełnym wrażeń.
W następnym tygodniu uczestnicy wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Regionalną Organizację Turystyczną. Tradycyjnie gościnna dla Ukrainy była również Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Podczas spotkania uczestnicy zwiedzili jednostkę oraz zobaczyli starodruki, które zaprezentował dyrektor Biblioteki Pan Andrzej Dąbrowski.
Zakończenie Szkoły podsumowaliśmy wręczeniem dyplomów podczas uroczystej kolacji w restauracji Hotelu „Pod Złotą Różą”.

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z wizyty oraz filmem autorstwa Roberta Miszczuka z Chmielnickiego.

Za nami Zimowa Szkoła Języka Polskiego