×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
28.05.2013
EKO-OPERACJA. SIEW przekaże Winnicy pojemniki na zużyte baterie

W dniach 29 maja - 1 czerwca nasza delegacja ponownie wyrusza na Ukrainę. Tym razem celem wizyty będzie przekazanie pojemników i rozpoczęcie zbiórki zużytych baterii w Winnicy.

Wizyta stanowi kolejny etap projektu pn. "Biznes dla ekologii. Wzrost konkurencyjności ukraińskich przedsiębiorstw poprzez rozwój nowoczesnych systemów zbierania odpadów niebezpiecznych w Winnicy".
Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.
Dzięki wsparciu MSZ zakupiono 25 pojemników na zużyte baterie. Do projektu zgłosiło się 23 jednostki, w tym szkoły, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe z Winnicy.
Wezmą one udział w zbiórce zużytych baterii, która jednocześnie będzie konkursem.Każda z jednostek otrzyma pojemnik zużyte baterie, a wygra ta, która zbierze największą ilość baterii.
Pomoc w obsłudze zbiórki zużytych baterii zadeklarowały winnickie przedsiębiorstwa, które dołączyły do projektu. Dla nich projekt jest doskonałą okazją do opracowania własnego systemu zbiórki zużytych baterii przy wykorzystaniu polskich doświadczeń.
O tych doświadczeniach doskutowaliśmy podczas poprzedniej wizyty, kiedy Winnickiej Bibliotece Obwodowej zorganizowana została polsko - ukraińska konferencja połączona z warsztatami. W tym czasie zorganizowano także stoisko projektu podczas Dnia Europy (18 maja 2013 r.), podczas którego zachęcano mieszkańców do udziału w projekcie.

Cieszy fakt, iż zainteresowanie naszym projektem po raz kolejny jest większe, niż oczekiwaliśmy. Dzięki temu w konkursie wystartuje 23 jednostki (zakładano 20).
Dodatkowo 2 kontenery zostaną wykorzystane na stałą zbiórkę baterii w partnerskich organizacjach.

Można stwierdzić, iż projekt jest kontynuacją działań podjętych w 2012 roku, kiedy to nasza organizacja wspólnie z Winnickim Regionalnym Centrum Informacji "Kreatyw", Funduszem Charytatywnym "Podilska Gromada" oraz Fundacją "Odzyskaj Środowisko" zrealizowała projekt pn. "EKO-OPERACJA. Polsko - ukraińskie partnerstwo na rzecz recyklingu odpadów w obwodzie winnickim i chmielnickim". Pojekt był również współfinansowany przez MSZ w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej.
Dzięki tym działaniom do projektu przystąpiły także winnickie firmy z branży recyklingu odpadów, które współpracowały z nami w 2012 roku.
Obecnie rozpoczynamy konkurs i zbiórkę baterii. Wkrótce powstanie również interaktywna mapa Winnicy pokazująca miejsca zbiórki.
Będzie ona dostepna m.in. w serwisie www.ekooperacja.eu, który rozwijamy wspólnie z Ukraińcami od 2012 roku.

pp

EKO-OPERACJA. SIEW przekaże Winnicy pojemniki na zużyte baterie
EKO-OPERACJA. SIEW przekaże Winnicy pojemniki na zużyte baterie