×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
25.06.2013
Kielce 29.06 DZIEŃ UKRAIŃSKI – Dzień spotkania przyjaciół kultury ukraińskiej

W sobotę 29 czerwca podczas obchodów Święta Kielc odbędzie się „Dzień Ukraiński” poświęcony promocji kultury naszego partnerskiego miasta Winnica. Za organizację i koordynację całego wydarzenia odpowiada Wydział Projektów Strukturalnych i Strategii Miasta Kielce Urzędu Miasta Kielce przy oficjalnym wsparciu wolontariackim SIEW

Święto Kielc 2013

Trwające ponad pól wieku przyjazne relacje pomiędzy oboma miastami zaowocowały wspólnymi przedsięwzięciami, spotkaniami i projektami, które niezaprzeczalnie przyczyniły się do zbliżenia się obojga narodów Polski i Ukrainy, będąc ponadto okazją do nawiązywania nowych, ciekawych przyjaźni, pomiędzy przedstawicielami wielu różnych środowisk i generacji pokoleń. 

W ramach tej współpracy łamano stereotypy, wymieniano wiedzę   i doświadczenia, rozwijano kontakty  kulturowe, naukowe i gospodarcze. Należy podkreślić, że to właśnie ostatnie 10-lecie jest czasem wyraźnego ożywienia się relacji pomiędzy Kielcami, a Winnicą. Wynikiem solidnej współpracy pomiędzy gminami obu miast jest utworzenie przy wsparciu kieleckiego samorządu Konsulatu RP w Winnicy. 

Na zaproszenie Prezydenta Miasta, Pana Wojciecha Lubawskiego do udziału w Święcie zaproszeni zostali najwyżsi rangą przedstawiciele: 
- Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Ukrainy w RP, Pan Markijan Malskyj; 
- Konsul Generalny RP w Winnicy, Pan Krzysztof Świderek
- oraz Mer Winnicy, Pan Volodymyr Groysman. 

Podczas „Dnia Ukraińskiego” artystom-Winniczanom do dyspozycji oddane zostaną wybrane sceny. Będzie to szczególna okazja do zapoznania się z rzemiosłem artystycznym, folklorem, tańcem i muzyką naszych ukraińskich przyjaciół. Przed występami, ukraińscy tancerze przejdą barwnym korowodem od KCK wzdłuż głównej arterii miasta pod scenę na Rynku, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie „Dnia Ukraińskiego” przez Prezydentów obu miast -Kielc i Winnicy.
W Kielcach z pewnością kapitalne widowisko stworzy gość wielu imprez kulturalnych na całym świecie i laureat wielu nagród festiwalowych - zespół „Barvinok”. 
Na fanów muzyki rockowej czeka numer jeden ukraińskiej sceny rokowej zespół TiK, który będzie niezaprzeczalna gwiazdą wieczoru. 
Ponadto zaprezentują się: zespół Szczedryk; grupa „Kwiat Podola” (działająca przy Konfederacji Polaków Podola), grupa tańca współczesnego „Bolero” oraz grupa solistów „Gwiazdkowe Marzenie”. W niepowtarzalny klimat publiczność wprowadzi złożona z wybitnych muzyków jazzowych fascynująca orkiestra VinBand. Przy Winnickim stoisku mistrzów rzemiosła ludowego na gości imprezy również czeka wiele atrakcji. Publiczność zgromadzona wokół sceny w Parku Miejskim będzie mogła obejrzeć wystawy: fotografii prezentującą Winnicę oraz sztuki współczesnej „body-art.” i „face art”, a także wziąć udział w prowadzonych przez artystów-rzemieślników warsztatach: wycinanek, garncarstwa, ceramiki, wyrobów z wikliny, rzeźby w drewnie, wyrobów ze słomy czy wyszywaniu ukraińskich „ruszników”.

Program Święta Kielc jest dostępny na stronie Urzędu Miasta w Kielcach.

Na zaproszenie Urzędu Miasta nasza organizacja podjęła się oficjalnej współpracy przy organizacji Dnia Winnicy.
W dniach 28 - 29 członkowie SIEW w składzie: Magdalena Kalita, Krzysztof Kalita, Klaudia Bernat, Aleksandra Cędrowska, Małgorzata Piasecka, Wiola Kosmala, Joanna Ligawiec, Mariusz Klimczak, Sylwia Bluszcz, Łukasz Chlebny będą opiekować się gośćmi z Winnicy.
Dodatkowo w dniach 28 - 30 czerwca nasze Stowarzyszenie zaprasza serdeczie do stoiska promocyjnego, które zorganizujemy na ulicy Sienkiewicza.
W tym czasie zaplanowaliśmy zorganizowanie konkursów wiedzy nt. współpracy Kielc i Winnicy. Kaźdego dnia będziemy losować nagrody dla uczestników konkursu. Dodatkowo odwiedzający nasze stoisko będą mogli dowiedzieć się o realizowanych przez nas polsko - ukraińskich projektach, a także spróbować oryginalnego ukraińskiego kwasu chlebowego. 

Zapraszamy! 

Kielce 29.06 DZIEŃ UKRAIŃSKI – Dzień spotkania przyjaciół kultury ukraińskiej