×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
21.08.2013
Trwa Letnia Szkoła Języka Polskiego w Kielcach

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód organizuje szkołę języka polskiego dla młodzieży z Ukrainy. Od piątku gości w naszym regionie 18 osobowa grupa młodych z Chmielnickiego.

Młodzież poznaje nasz język i kulturę zarówno przez uczestnictwo w zajęciach języka polskiego jak również poprzez wycieczki szlakiem historii gór świętokrzyskich. Na uczestników Szkoły czeka wiele atrakcji związanych z naszym regionem. W niedzielę grupa odwiedziła Nową Słupię i uczestniczyła w imprezie plenerowej – „Dymarkach Świętokrzyskich”, które przeniosły młodzież do starożytności. Dzięki warsztatom, młodzież mogła poznać nie tylko starożytne metody uzyskiwania żelaza ale także świętokrzyski folklor oraz wypocząć w malowniczej scenerii u podnóża Łysej Góry. Młodzież odwiedziła także Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni, gdzie zobaczyła zachowane zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego kielecczyzny oraz prezentowanie ich w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego i w naturalnych zespołach fragmentów wsi.

Przed grupą jeszcze wiele ciekawych miejsc do zwiedzenia a wśród nich: Krzemionki, Park Jurajski w Bałtowie czy Kurozwęki.

W piątek, tj. 23 sierpnia, ukraińska grupa zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w wieczorze polsko – ukraińskim. Nie zabraknie tradycyjnych potraw kuchni ukraińskiej oraz tradycyjnie muzyki. Wieczór polsko – ukraiński rozpocznie się o godzinie 17:00 w Muzeum Dialogu Kultur.

20 sierpnia na lekcje języka polskiego w Muzeum Dialogu Kultur zawitała ekipa filmowa TVP Kielce. Relację z tego spotkania możecie zobaczyć tu (od ok. 12 minuty):

http://www.tvp.pl/kielce/informacyjne/informacje/wideo/20082013-godz-1830/12154891

 

Trwa Letnia Szkoła Języka Polskiego w Kielcach