×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
19.09.2013
Warsztaty dziennikarskie na Ukrainie - fotorelacja

Od sierpnia trwają warsztaty dziennikarskie dla studentów organizowane równolegle w Polsce i na Ukrainie w ramach międzynarodowego projektu Wołyń - Podole. Historia znana i nieznana. Zapraszamy na fotorelację z Chmielnickiego.

Projekt otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu „Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2013”.

Warto dodać, iż jest to kolejna inicjatywa współfinansowania przez MSZ realizowana przez nasze stowarzyszenie w partnerstwie z ukraińskimi organizacjami pozarządowymi.

Główny cel projektu to dialog i pojednanie narodów polskiego i ukraińskiego poprzez zaangażowanie młodzieży na rzecz pogłębiania przyjaznych stosunków, poznania historii, tradycji i równouprawnienia.

Bezpośrednim celem projektu jest aktywizacja młodego pokolenia Polaków i Ukraińców na rzecz pojednania poprzez utworzenie międzynarodowego zespołu ekspertów oraz organizację wizyt studyjnych i IV Międzynarodowej Konferencji „Śladami wspólnej historii w drodze do europejskiego partnerstwa narodów” w 2013 roku. Ponadto celem jest nagranie przez młodych Polaków i Ukraińców we współpracy z ukraińską telewizją reportażu nt. tragicznych skutków nacjonalizmu i totalitaryzmu w I połowie XX wieku na obszarze Wołynia i Podola.

W Chmielnickim organizatorem warsztatów są partnerzy naszej organizacji tj.:

  • 33 Kanał telewizji w Chmielnickim,
  • Ukraińsko - Polskie Centrum Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu.


Warsztaty prowadzi Pan Igor Melnychuk - dyrektor 33 Kanału.

Równolegle w Kielcach trwają warsztaty prowadzone przez Monikę Rosmanowską - kierownik Muzeum Dialogu Kultur (oddziału Muzeum Narodowego w Kielcach).
Warsztaty stanowią przygotowanie do wspólnej wyprawy polskich i ukraińskich studentów na Wołyń i Podole. Wyprawę zaplanowano w październiku br. Podczas 10-dniowej wizyty na Ukrainie studenci nakręcą reportaż związany z 70 rocznicą zbrodni na Wołyniu oraz 70 rocznicą odkrycia przez Niemców masowych grobów w Winnicy (powstałych w wyniku zbrodni NKWD). To drugie wydarzenie określane jest mianem "Podolskiego Katynia".

Patronat honorowy nad projektem objęli:

  • Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy Krzysztof Świderek,
  • Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka - Koruba,
  • Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas,
  • Prezydent Miasta Kielce Wojciech Lubawski,
  • Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka. 

Warsztaty dziennikarskie na Ukrainie - fotorelacja