×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
19.01.2015
Szlakiem Pamięci po Krakowie - przystanek Apteka pod Orłem

Ukraińska młodzież poznawała historię krakowskiego getta.

Sobotnia wizyta w Krakowie była doskonałą okazją do poznania kultury i historii Polski.

Trasę Pamięci tworzą trzy oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Te trzy punkty na mapie Krakowa to trzy dopełniające się opowieści o wojnie i czasie, który po niej nastał.

Na stronie Muzeum można przeczytać:

Drugi punkt na Trasie Pamięci to muzeum Apteka pod Orłem z wystawą Apteka w getcie krakowskim poświęconą zagładzie krakowskich Żydów. Mieści się na terenie dawnego getta utworzonego przez Niemców w marcu 1941 r. w Podgórzu. Muzeum działa w dawnej aptece Pod Orłem, prowadzonej przez Tadeusza Pankiewicza przed wojną, podczas jej trwania i przez krótki okres powojenny. Apteka Pankiewicza, przy ówczesnym placu Zgody, była jedyną apteką funkcjonującą w obrębie getta, a jej właściciel jedynym Polakiem mającym prawo do stałego w nim przebywania. Apteka stała się miejscem spotkań żydowskich intelektualistów, naukowców i artystów przebywających w getcie. W czasie krwawych akcji wysiedleńczych na placu Zgody w 1942 r. personel apteki bezpłatnie wydawał rannym opatrunki i lekarstwa. Apteczne zakamarki wykorzystywane były jako schowki, ratujące przed deportacją do obozów zagłady. Pankiewicz i jego asystentki: Irena Droździkowska, Aurelia Danek i Helena Krywaniuk byli łącznikami pomiędzy Żydami w getcie i poza nim, przekazując informacje i szmuglowaną żywność.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 95

Szkoły Języka Polskiego to kilkudniowe spotkania z językiem i kulturą Polski w Kielcach.
Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód organizuje je już od 2012 roku we współpracy z polonijnymi organizacjami pozarządowymi z Ukrainy.

Szlakiem Pamięci po Krakowie - przystanek Apteka pod Orłem