×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
28.03.2016
Giełda Szkół i Uczelni 2016

Wizyta edukacyjna z Ukrainy na Targach Kielce

Goście z Ukrainy w Kielcach 2016-03-22 siew.org.pl

W dniach 22-23 marca Kielce gościły liczną, bo ponad 70-osobową delegację z Ukrainy. Głównym celem wizyty był udział w Giełdzie Szkół i Uczelni 2016 organizowanej przez Targi Kielce SA.

Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschod było oficjalnym partnerem tego przedsięwzięcia.

Inicjatywa jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zainteresowaniem kształceniem w Polsce przez młodzież z Ukrainy.

Wydarzeniem towarzyszącym Giełdzie była także międzynarodowa konferencja pod hasłem "POLSKA: Europa w praktyce. Możliwości i perspektywy kształcenia w Polsce dla cudzoziemców", którą zorganizowało Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód we współpracy z Targami Kielce SA oraz Winnickim Regionalnym Centrum Informacji "Kreatyw".

Drugiego dnia wizyty zorganizowano praktyczne spotkania na Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Relację z tych spotkań można przeczytać tutaj:

siew.org.pl

Rozpoczynając konferencję Prezes Targów Kielce SA dr Andrzej Mochoń zaznaczył, iż w dzisiejszych czasach młodzież ma o wiele więcej możlwości podróżowania po świecie niż dawniej i warto taką szansę wykorzystać do kształcenia za granicą.

Następnie Krzysztof Kalita - Prezes Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód oraz Oksana Bondar - Prezes Winnickiego Regionalnego Centrum Informacji "KREATYW" z Winnicy przekazali gospodarzowi Targów upominki od ukraińskiej delegacji.

W dalszej części konferencji zaproszeni eksperci z Kielc i Krakowa przedstawili praktyczne aspekty związane z rozpoczynaniem edukacji, podejmowaniem pracy oraz legalizacją pobytu w Polsce przez obcokrajowców.

Karol Gadowski - kierownik Referatu Współpracy z Zagranicą z Urzędu Miasta Kielce zaprezentował nasze miasto akcentując jednocześnie jego kilkudziesięcioletnią współpracę z Ukrainą.

Zasady rekrutacji zagranicznych studentów w Polsce przedstawili przedstawiciele Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na czele z dr Łukaszem Stachem.

Natomiast zasady legalnego wjazdu i pobytu cudzoziemców na terenie RP przedstawiła Kinga Kasza z Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach.

Konferencję zakończyła aktywna dyskusja, która stała się okazją do bezpośrednich kontaktów z zaproszonymi ekspertami.

Ciekawym i praktycznym elementem dyskusji były także wystąpienia Olgi i Bogdana Stetsiuków - ukraińskiej rodziny, która od ponad roku mieszka i kształci się w Kielcach. Udzielili oni wielu praktycznych porad naszym gościom oraz opowiedzili historię swoich pierwszych kroków w kraju nad Wisłą.

Po zakończeniu konferencji goście z Ukrainy zdążyli jeszcze odwiedzić liczne stoiska na trwającej Giełdzie Szkół i Uczelni.

Dodatkowo Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód przygotowało dla uczestników liczne podarunki z materiałami edukacyjnymi i informatorami z kilkunastu największych i najlepszych polskich uczelni.

Pracowity dzień zakończył się smacznym obiadem oraz wycieczką po centrum Kielc.

Poprzez organizację ww. wizyty edukacyjnej w Polsce Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód kontynuuje rozpoczęty w 2015 roku polsko – ukraiński projekt pod hasłem:

PL+UA=EU
Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy.

Głównym celem projektu jest promocja polskiej kultury i edukacji na Ukrainie.

W 2015 roku inicjatywa ta uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu MSZ "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015".
W tym roku kontynuujemy działania we współpracy także z Targami Kielce SA oraz partnerskimi organizacjami z Ukrainy.

Autor: Krzysztof Kalita

Fotografie: archiwum SIEW oraz Targi Kielce SA

Giełda Szkół i Uczelni 2016