×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
19.04.2016
Filmowo o Ukraińcach w Muzeum Dialogu Kultur

Co łączy Bodzentyn z ukraińskim miastem Stary Sambor? Jakie znaczenie dla Ukraińców miał Euromajdan? I co dziś dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów?

Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć w najnowszym filmowym dokumencie „Nasi sąsiedzi – Ukraińcy”.

Premiera już 21 kwietnia, podczas spotkania z cyklu „Czwartki z Dialogiem”. Ukrainę przybliżą zainteresowanym m.in. Krzysztof Kalita, prezes Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód; Bogdan Stetsiuk, Ukrainiec mieszkający w Kielcach oraz Stefan Rachtan, prezes Towarzystwa Przyjaciół Bodzentyna. Ich relacje i wypowiedzi zarejestrowaliśmy na potrzeby Archiwum Historii Mówionej Muzeum Narodowego w Kielcach.

„Czwartki z Dialogiem” to cykliczne spotkania, odbywające się w Muzeum Dialogu Kultur, oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach. Filmowymi projekcjami staramy się przybliżyć Państwu tematy związane z szeroko rozumianą ideą dialogu międzykulturowego. Dotychczas zaprezentowaliśmy już historię i tradycję kościoła ewangelickiego, mniejszości prawosławnej, romskiej i żydowskiej, także w kontekście pogromu kieleckiego. Prześledziliśmy także życie i pracę twórców Kieleckiej Szkoły Krajobrazu oraz artysty ceramika Marka Cecuły.

Archiwum Historii Mówionej MNKi to zdigitalizowany skarbiec opinii, wspomnień i relacji dotyczących zagadnień związanych z różnymi kulturami i środowiskami społecznymi. Muzeum Dialogu Kultur rejestruje, gromadzi, opracowuje i udostępnia relacje bezpośrednich świadków wydarzeń historycznych, członków wspólnot religijnych i etnicznych, mniejszości narodowych oraz innych osób, reprezentujących różne środowiska społeczne i światopoglądowe. Nagrania te poruszają tematykę różnorodności narodowej, etnicznej, religijnej, a także tej determinowanej przez płeć czy pozycję społeczną.

Początek projekcji w czwartek 21 kwietnia 2016 r. o godz. 17. Wstęp wolny.

Źródło: Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach

Filmowo o Ukraińcach w Muzeum Dialogu Kultur