×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
14.05.2016
Ruszyła druga edycja projektu PL+UA=EU na Ukrainie

POLSKA: Europa w praktyce - to hasło tegorocznych spotkań

PL+UA=EU

13 maja do winnickich szkół i bibliotek znów zawitała polsko - ukraińska "komanda" SIEW, WRCI Kreatyw i studentów z Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego.

Tego dnia zorganizowano 3 spotkania w szkole nr 35 oraz Winnickiej Obwodowej Bibliotece im. K.A. Timiriazewa. Wzięło w nich udział niemal 300 uczniów, nauczycieli oraz wszystkich, kogo interesuje Polska i Unia Europejska.

Tradycyjnie zorganizowano pokazową lekcję języka polskiego oraz ciekawe konkursy wiedzy na temat Polski i Unii Europejskiej. Dodatkowo uczniowie ze szkoły nr 35 przygotowali zaśpiewali polskie piosenki i recytowali wiersze.

Zakończeniem udanego dnia było spotkanie w bibliotece i ciekawa dyskusja ze studentami z Winnickiego Uniwersytetu Medycznego, którzy na Ukrainę przyjechali aż z Kirgistanu.

PL+UA=EU

Nasz projekt pod hasłem "PL+UA=UE. Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy" w 2015 roku uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu MSZ "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015".
Warto dodać, iż we wrześniu 2015 r. w ramach tego projektu zorganizowano Objazdową Szkołę Języka Polskiego pod hasłem „Spotkaj Polskę w…“ (ukr.: „Зустрінь Польщу в…“) w obwodach winnickim, chmielnickim i żytomierskim.
Zorganizowaliśmy ponad 50 spotkań, w których wzięło udział ponad 2000 osób!

W tym roku hasłem przewodnim jest: "POLSKA: Europa w praktyce".
Polskie i ukraińskie organizacje poprzez spotkania informacyjne przedstawiają zasady i możliwości edukacji, pracy i osobistego rozwoju w Polsce i Unii Europejskiej.
Spotkania mają przede wszystkim praktyczny charakter.
Co to oznacza?
Polacy, a także Ukraińcy studiujący i pracujący w Polsce przedstawiają realia życia w Unii Europejskiej. Podczas dyskusji opowiadamy o wielu praktycznych aspektach rozpoczynania edukacji, czy życia w Polsce.
Ukraińscy studenci z Kielc dzielą się swoimi wrażeniami oraz poradami, jak udanie rozpocząć studia w Polsce.

Dodatkowo w ramach projektu cyklicznie organizowane są comiesięczne wyjazdy edukacyjne do Polski, w których od marca 2016 roku wzięło już udział ponad 200 osób!
Jest to odpowiedź na ogromne zaintereowanie edukacją w Polsce.
„POLSKA: Europa w praktyce”.

Autor: Krzysztof Kalita

Spotkania winnickiej szkole nr 35

Spotkanie w Winnickiej Obwodowej Biblitece im. K.A. Timiriazewa

Ruszyła druga edycja projektu PL+UA=EU na Ukrainie