×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
27.05.2016
Kraków ponownie na szlaku edukacyjnym gości z Ukrainy

Kilkadziesiąt osób zawitało do krakowskich uniwersytetów na zaproszenie Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód.

PL+UA=EU. POLSKA: Europa w praktyce

W dniach 22-25 maja do Kielc i Krakowa przybyła kiludziesięcioosobowa delegacja z Ukrainy. Głównym celem drugiej już majowej wizyty był udział w wizycie edukacyjnej oraz spotkania na polskich uczelniach wyższych.

Inicjatywa Stowarzyszenia jest odpowiedzią na dynamicznie rosnące zainteresowaniem kształceniem w Polsce przez młodzież z Ukrainy.

Pierwszy dzień wizyty poświęcono spotkaniom na Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Drugiego dnia goście z Ukrainy zawitali do Krakowa tj. Uniwersytetu Ekonomicznego oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej.

Spotkanie na Uniwersytecie Ekonomicznym poprowadziła Halina Rasulowa - Ukrainka ze Lwowa, a jednocześnie studentka i osoba odpowiedzialna w UEK za kontakty z zagranicznymi studentami. Spotkanie było bardzo ciekawe i poparte licznymi poradami - przykładami "z życia" pani Haliny na temat udanego rozpoczynania studiów w Krakowie.

PL+UA=EU. POLSKA: Europa w praktyce

Kolejnym etapem wizyty był tradycyjnie gościnny Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Swoich rodaków po ukraińsku przywitał prof. zw. dr hab. Sergiusz Wasiuta gratulując uczestnikom spotkania odwagi i chęci poznania Polski i Unii Europejskiej.

Dalej prezentację poprowadził doktorant Mateusz Kamionka dzieląc się doświadczenia w realizacji polsko - ukraińskich projektów.

Wizyta tradycyjnie zakończyła się miłym spacerem po historycznej stolicy Polski.

O projekcie

Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód od 2012 roku regularnie organizuje wizyty edukacyjne do Polski w ramach działalności Polonijnego Multicentrum Edukacyjnego (edua.eu), które utworzono w Winnicy i Chmielnickim dzięki wsparciu ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Dzięki podjętym działaniom Stowarzyszenie we współpracy z partnerskimi organizacjami z Ukrainy zorganizowało już kilkanaście edycji Szkół Języka Polskiego, w których wzięło udział ponad 200 osób z Europy Wschodniej. Warto dodać, iż z tej grupy kilkadziesiąt osób rozpoczęło studia w Kielcach.

Poprzez organizację ww. wizyty edukacyjnej w Polsce Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód kontynuuje rozpoczęty w 2015 roku polsko – ukraiński projekt pod hasłem:

PL+UA=EU
Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy.

Głównym celem projektu jest promocja polskiej kultury i edukacji na Ukrainie.

W 2015 roku inicjatywa ta uzyskała dofinansowanie w ramach konkursu MSZ "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015".
W tym roku kontynuujemy działania we współpracy także z Targami Kielce SA oraz partnerskimi organizacjami z Ukrainy.

Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód oraz Winnickie Regionalne Centrum Informacji Europejskiej serdecznie dziękują pracownikom Konsulatu Generalnego w Winnicy, Odessie, Charkowie, Lwowie oraz Wydziałowi Konsularnemu Ambasady RP w Kijowie za wsparcie organizacyjne i pomoc w uzyskaniu wiz dla uczestników wizyty edukacyjnej do Polski.

Serdeczne podziękowania za gościnne przyjęcie i profesjonalną pomoc w organizacji spotkań dla Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej.

Wielkie dzięki także dla naszych wolontariuszy i opiekunów tj. Oksanie Bondar, Annie Sawczenko oraz tłumaczowi Eugeniuszowi Kostyszynowi :)

Autorzy: Magdalena i Krzysztof Kalita

Fotografie: archiwum Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód.

Kraków ponownie na szlaku edukacyjnym gości z Ukrainy