×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
11.07.2016
Za nami Letnia Szkoła Języka Polskiego - 2016

Wędrowaliśmy po Polsce poznając Unię Europejską w praktyce.

Letnia Szkoła Języka Polskiego Kielce 2016
W dniach 24.06 2016 – 04.07.2016 r. gościliśmy grupę młodzieży z Ukrainy na pierwszej w tym roku letniej Szkole Języka Polskiego. Już po raz czternasty ukraińska młodzież przyjechała do Kielc aby doskonalić znajomość języka polskiego.
Tegoroczną edycję Szkół Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód organizuje pod hasłem „POLSKA: Europa w praktyce”.
Inicjatywa jest kontynuacją rozpoczętego w 2015 roku polsko – ukraińskiego projektu pod hasłem:

PL+UA=UE
Polsko – ukraińskie spotkania na szlaku do Zjednoczonej Europy.

Głównym celem projektu jest promocja Polski i nauki języka polskiego na Ukrainie poprzez zastosowanie innowacyjnych metod kształcenia języka polskiego jako obcego oraz organizację wizyt edukacyjnych.

Projekt w 2015 roku uzyskał dofinansowanie w ramach konkursu MSZ "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2015".
Warto dodać, iż we wrześniu 2015 r. Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód zorganizowało Objazdową Szkołę Języka Polskiego pod hasłem „Spotkaj Polskę w…“ (ukr.: „Зустрінь Польщу в…“) w obwodach winnickim, chmielnickim i żytomierskim. Zorganizowaliśmy wtedy ponad 50 spotkań, w których wzięło udział ponad 2000 osób!

Letnia Szkoła Języka Polskiego - Kielce 2016

Natomiast w czerwcu 2016 roku podczas 11 dni 22-osobowa grupa z Winnicy, Chmielnickiego, a nawet Odessy i Mikołajowa poznawała nasz język podczas zajęć w Muzeum Dialogu Kultur oraz dzięki wyprawom edukacyjnym Kielcach i po regionie świętokrzyskim. Podczas wizyty młodzież zwiedzała kieleckie uczelnie wyższe w tym Uniwersytet Jana Kochanowskiego oraz Politechnikę Świętokrzyską. Goście z Ukrainy podróżowali do wnętrza Ziemi zwiedzając Centrum Geoedukacji, zamieniali się w grotołazów odkrywając jaskinię na kieleckiej Kadzielni. Poznawali także polskich artystów zwiedzając galerie malarstwa w Muzeum Narodowym - dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich. Wizyta w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej była okazją do poznania dawnej i najnowszej historii Polski.
Młodzież miała także okazję przenieść się w niezwykłą podróż do krainy dinozaurów, przejść prehistoryczną ścieżką przez różne ery, począwszy od czwartorzędu przez kredę, jurę, po archaik zwiedzając Jurapark w Bałtowie.
Wizyta w Polsce nie mogła obejść się bez zwiedzania stolicy i Centrum Nauki Kopernik oraz Krakowa i słynnej Kopalni Soli w Wieliczce.
Ważnym elementem naszych wędrówek był ciągły kontakt z polską młodzieżą oraz ukraińskimi studentami z Kielc. Dzięki temu uczestnicy Szkoły poznawali praktyczne aspekty życia w Polsce – przydatne podczas nauki polskiego i planowania edukacji w naszym kraju.

Letnia Szkoła Języka Polskiego - Kielce 2016

Pragniemy podziękować za współpracę partnerom tj.: organizacjom Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia”, Winnickiemu Regionalnemu Centrum Informacji „Kreatyw” oraz przedsiębiorstwu Eurokompania E-DIA.

Szczególne podziękowania kierujemy do Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy za wsparcie w procesie uzyskiwania wiz dla uczestników naszej inicjatywy.

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji ze Szkoły :)

Lekcje polskiego i wędrówki po Kielcach

Wizyty edukacyjne na Uniwerystecie Jana Kochanowskiego i Politechnice Świętokrzyskiej

Zabawa z nauką i innowacjami w Kieleckim Parku Technologicznym

Przygoda z historią Ziemi w kieleckim Centrum Geoedukacji

Poznajemy historię i kulturę Polski w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Muzeum Narodowym

Geologia w praktyce w jaskiniach na Kadzielni oraz polsko - ukraińskie grillowanie

Warszawa - miasto ludzi wolnych! Poznajemy świat w Centrum Nauki Kopernik

Safari z dinozaurami w Juraparku w Bałtowie

Kraków i Wieliczka mówią nam: do szybkiego zobaczenia!

Autorka: Magdalena Kalita

Za nami Letnia Szkoła Języka Polskiego - 2016
Za nami Letnia Szkoła Języka Polskiego - 2016
Za nami Letnia Szkoła Języka Polskiego - 2016