×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
16.06.2017
Ruszył pierwszy Klub konwersacyjny języka ukraińskiego w Kielcach

Teraz w mieście, które już od prawie 60 lat współpracuje z Ukrainą – konkretnie z Winnicą, można będzie w kręgu rodzimych użytkowników języka i chętnych go się nauczyć, poćwiczyć wymowę, wzbogacić słownictwo i dowiedzieć się więcej o kulturze wschodnich sąsiadów.

13 czerwca miało miejsce oficjalne otwarcie Klubu konwersacyjnego z języka ukraińskiego, które jest na razie pierwszą, ale nie ostatnio działalnością Skovoroda Institute in Kielce. Odbyło się to pod dachem Muzeum Dialogu Kultur. Organizację wydarzenia wspierało SIEW - Stowarzyszenie Integracja Europa Wschód.

Tematem pierwszego spotkania była ukraińska kuchnia. Prowadząca spotkanie Ira Witiuk barwnie i ciekawie opowiadała o tradycyjnych potrawach na zwykłym i świątecznym stole, a pozostali uczestnicy dzielili się własnymi gastronomicznymi doświadczeniami. Wszystko to po ukraińsku, rzecz jasna. Później na wszystkich gości czekał smaczny poczęstunek domowymi ukraińskimi daniami. Można było skosztować tradycyjnych pierogów z ziemniakami i z serem, placków ziemniaczanych. Nie zabrakło oczywiście sała z czarnym chlebem, uzwaru i wielu innych smakołyków.

Idea Klubu wychodzi od Skovoroda Institute - kijowskiej organizacji pozarządowej, która w formie wolontariatu zajmuje się promowaniem języka i kultury ukraińskiej na świecie. Instytut działa już od 3 lat i corocznie rozszerza swoją działalność. Oprócz kijowskiego ośrodka nauczania języka ukraińskiego, teraz działają także punkty we Lwowie, Charkowie, Krakowie i – co cieszy – także Kielcach.

Warto podkreślić, iż pracują w nich pasjonaci swojej sprawy, bo jak inaczej można nazwać ludzi poświęcających czas i wysiłek na rzecz niełatwego przecież nauczania obcokrajowców swojego języka.

W innych lokalnych ośrodkach prowadzone są również kursy językowe – zarówno jak dla zaawansowanych uczniów, tak i dla początkujących. To wyzwanie, które stoi jeszcze przed kieleckim oddziałem.

Spotkania Klubu konwersacyjnego w Kielcach planowo będą odbywać się raz w tygodniu. Zapraszamy do Klubu wszystkich  zainteresowanych językiem i kulturą ukraińską!

Szczegółowe informacje można znaleźć na prowadzonym profilu FB: Skovoroda Insitute in Kielce

Autorka Ira Witiuk

 

 

Ruszył pierwszy Klub konwersacyjny języka ukraińskiego w Kielcach