×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
11.06.2018
Pierwsze nagrania z drona w ramach polsko - ukraińskiego projektu historycznego

W obiektywie kamer znalazły się twierdze w Kamieńcu Podolskim oraz Chocimiu.

  

 

 

 

 

 

 

W dniach 9-10 czerwca Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód wspólnie z Instytutem Polskim w Kijowie zorganizowali misję dziennikarzy i historyków do Kamieńca Podolskiego oraz Chocimia.

Misja miała na celu promocję na Ukrainie projektu "Polska i Ukraina. Śladami historycznego dziedzictwa".
Wzięło w niej udział kilkunastu dziennikarzy z największych ukraińskich stacji telewizyjnych, opiniotwórczych portali internetowych oraz gazet. Na zaproszenie do współpracy odpowiedzieli: stacje telewizyjne ICTV, 5 Kanał, Espresso TV i redakcje Dzerkało Tyżnia, Dziennik Kijowski, Gazeta i portal Słowo Polskie, Ukraińskij Żurnał oraz Diłowa Stolica. Wizyta w Kamieńcu Podolskim i Chocimiu była doskonałą okazją do pokazania pierwszych prac z nagrań filmów promocyjnych z drona, które w ramach projektu przygotowuje kijowska Ukraińska Komunikacyjna Grupa (Ukrainian Communication Group). Dziennikarze mieli okazję zebrać bogaty materiał filmowy oraz bezpośrednie relacje od organizatorów i historyków zaproszonych do projektu.
Na tle historycznych zamków głos przed kamerami zabrali:

  • Bartosz Musiałowicz - dyrektor Instytutu Polskiego w Kijowie i inicjator projektu,
  • Krzysztof Kalita i Iryna Vitiuk - koordynatorzy z ramienia Stowarzyszenia Integracja Europa - Wschód,
  • Dmytro Antoniuk i dr Ołeksandr Alfiorow - historycy projektu.

Dodatkowo do prac w terenie dołączyli Magda Arsenicz - wicekonsul RP w Winnicy oraz Oleksandr Zaremba - dyrektor Muzeum Historycznego w Kamieńcu Podolskim.

Warto podkreślić iż dzięki powyższym działaniom z informacją o naszym projekcie uda się dotrzeć nawet do kilkumilionowej publiczności na Ukrainie.
Spodziewamy się, iż pozwoli to na zainteresowanie szerokiego grona odbiorców tematyką naszych działań tj. historycznym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej zapisanym na unikalnych nagraniach z drona ponad setki zabytków i pamiątek kultury na Ukrainie.

Na realizację projektu Stowarzyszenie otrzymało dotację z Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2018.
Partner medialny projektu - portal historyczny  historykon.pl.

Krzysztof Kalita - koordynator projektu

 

Pierwsze nagrania z drona w ramach polsko - ukraińskiego projektu historycznego
Pierwsze nagrania z drona w ramach polsko - ukraińskiego projektu historycznego