×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
01.02.2018
Europejski Program Edukacyjny EDUA.EU

Organizujemy szkoły języka polskiego, wizyty na uczelniach i kursy metodyczne dla słuchaczy z Europy Wschodniej.

Od 2012 roku promujemy nauczanie języka polskiego na Ukrainie prowadząc w Winnicy i Chmielnickim Polonijne Multicentrum Edukacyjne.

Dzięki tej inicjatywie setki osób na Podolu może uczestniczyć w kursach języka polskiego oraz korzystać z nowoczesnego sprzętu multimedialnego i najnowszych podręczników.

W niedługim czasie nasza inicjatywa przerodziła się w międzynarodowy program edukacyjny EDUA.EU.

W ramach programu zorganizowaliśmy już:

 • ponad 20 Szkół Języka Polskiego w Kielcach, w których wzięło udział ponad 200 słuchaczy z Ukrainy
 • ponad 30 wizyt edukacyjnych do polskich uczelni wyższych z udziałem ponad 400 osób
 • konferencje edukacyjne w podczas Giełdy Szkół i Uczelni na Targach Kielce
 • kursy metodyczne dla przyszłych nauczycieli języka polskiego z Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Uniwersytetu Narodowego
 • 3 zadania publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP oraz Senat RP
 • Obajzdową Szkołę Języka Polskiego w 2015 r. - 50 spotkań z językiem polskim w obwodach: winnickim, chmielnickim i żytomierskim z udziałem ponad 2000 osób!
 • i wiele innych inicjatyw edukacyjnych.

Zobaczcie od czego to wszystko się zaczęło.

Zapraszamy także na stronę: EDUA.EU

Polonijne Milticentrum Edukacyjne

W 2012 roku polskie Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód zrealizowało polsko - ukraiński projekt pn. POLONIJNE MULTICENTRUM EDUKACYJNE. E-learning i mediateka w Winnicy i Chmielnickim, współfinansowany przez Ministra Spraw Zagranicznych w ramach zadania publicznego „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą". W 2012 roku w Winnicy i Chmielnickim powstały dwie mediateki oraz platforma e-learning do nauki języka polskiego.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 95


Bezpośrednim celem projektu było wsparcie organizacji polonijnych, podwyższenie znajomości języka polskiego wśród młodego pokolenia Polonii na Podolu poprzez wyposażenie i otwarcie mediateki edukacyjnej w Winnicy i Chmielnickim oraz organizację kursu języka polskiego z wykorzystaniem innowacyjnej platformy e-learning. Ponadto celem będzie zorganizowanie wizyty edukacyjnej w Polsce dla uczestników projektu.
Partnerami projektu były polonijne organizacje działające na Ukrainie: Winnicki Kulturalno - Oświatowy Związek Polaków, Ukraińsko - Polskie Centrum Chmielnickiego Państwowego Uniwersytetu.
Wysokość przyznanej dotacji to 202 660,00 zł.

MSZ

W ramach projektu zakupiono wyposażenie edukacyjne dla ww. organizacji polonijnych w Winnicy i Chmielnickim. Przekazano m.in. nowoczesne tablice interaktywne, kilkadziesiąt laptopów, e-booki, pomoce dydaktyczne oraz filmy i podręczniki do nauki języka polskiego.

W tym samym czasie zorganizowano bezpłatne kursy języka polskiego, w których wzięło udział 32 słuchaczy. Uczniowie podczas nauki korzystali z ww. sprzetu oraz platformy e-learning.

Na zakończenie projektu zorganizowano 10-dniową wizytę edukacyjną w Polsce. W tym czasie uczestnicy uczyli się języka polskiego w praktyce, a także zwiedzali Kielce i województwo świętokrzyskie.

Organizatorzy zadbali od odpowiednią atmosferę do nauki i zorganizowali wiele atrakcji związanych z kulturą i historią Polski. Ciekawostką jest to, iż goście z Ukrainy mieszkali na Zamku w Sobkowie!

Zapraszamy do obejrzenia poniższej fotorelacji z projektu.

Co dalej?

Od stycznia 2013 roku zorganizowaliśmy już 5 edycji Szkół Języka Polskiego w Kielcach, w których wzięło udział niemal 100 słuchaczy z Ukrainy.

W 2014 roku uruchomiliśmy "Polsko - Ukraiński Program Edukacyjny EDUA.EU. Edukacja w Polsce i Unii Europejskiej" mający na celu promocję języka polskiego na Ukrainie i możliwości kształcenia w Polsce.

Do projektu EDUA.EU dołączyli nowi partnerzy. Obecnie Program realizują:

 • Stowarzyszenie Integracja Europa - Wschód (Polska) - koordynator,
 • Ukraińsko – Polskie Centrum Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu (Ukraina),
 • Winnicki Kulturalno - Oświatowy Związek Polaków (Ukraina),
 • Winnickie Regionalne Centrum Informacji "Kreatyw" (Ukraina),
 • Fundusz Charytatywny "Podil'ska Gromada" (Ukraina),
 • Zjednoczenie społeczne Polsko - Ukrainskie Centrum "Podole",
 • Muzeum Dialogu Kultur (Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach - Polska).

W ramach programu organizowane są:

 Szkoły Języka Polskiego

Szkoły Języka Polskiego w Kielcach

Edukacyjne podróże po Polsce

edua.eu

Wizyty na uczelniach

edua.eu

Edukacja w Polsce

edua.eu

 

Organizujemy bezpłatne kursy języka polskiego i kształcimy nauczycieli na Ukrainie!

W kwietniu 2014 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych przyznało nam dotację w wysokości 95825,00 zł na realizację projektu pn.

"Rozwój polskiej edukacji na Ukrainie poprzez wsparcie Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu"

Dofinansowanie przyznano w ramach konkursu MSZ "Wspólpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2014".
Głównym celem projektu jest rozwój polskiej edukacji na Ukrainie poprzez wsparcie Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu.
Działania zaplanowano od maja do końca listopada 2014 roku.
W tym czasie zostaną zrealizowane:

 • Bezpłatne szkolenia i warsztaty metodyczno – dydaktyczne oraz praktyki w kieleckich szkołach dla 5 wykładowców i 5 doktorantów Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu (kierunek filologia polska);
 • Zostaną zakupione materiały do nauczania języka polskiego (zarówno tradycyjne jak też multimedialne) dla Katedry Filologii Słowiańskiej Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu;
 • Bezpłatne kursy adaptacyjne z języka polskiego i wiedzy o współczesnej Polsce przy wykorzystaniu e-learningu i portali społecznościowych dla 30 kandydatów na studia na kierunku filologia polska w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym;
 • Cykle reportaży we współpracy z 33 Kanałem ukraińskiej telewizji mające na celu promocję studiów na kierunku filologia polska w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym;
 • Międzynarodowa konferencja w Chmielnickim Uniwersytecie Narodowym pod hasłem „Język polski w ukraińskiej edukacji – perspektywy w aspekcie Integracji Europejskiej”.

Partnerzy projektu:

 • Chmielnicki Uniwersytet Narodowy,
 • Ukraińsko – Polskie Centrum Chmielnickiego Narodowego Uniwersytetu,
 • Związek Nauczycieli Polskich na Ukrainie (oddział w Chmielnickim),
 • 33 Kanał Telewizji w Chmielnickim,
 • Muzeum Dialogu Kultur (Oddział Muzeum Narodowego w Kielcach).

Od 2008 roku na Uniwersytecie w Chmielnickim polonistyka funkcjonowała przy katedrze języka ukraińskiego i kształcono nauczycieli języka polskiego i ukraińskiego. W 2011 roku powołano Katedrę słowiańskiej filologii kierunek - Filologia polska. Obecnie na polonistyce studiuje 116 studentów i 5 doktorantów.
Lider projektu - Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód współpracuje z Chmielnickim Uniwersytetem Narodowym od 2011 roku.

MSZ

Zapraszamy do współpracy!

 

Dotychczasowe realizacje:

2014 r.

V Szkoła Języka Polskiego w Kielcach - Chmielnicki 2014

2013 r.

 III Szkoła Języka Polskiego w Kielcach - Lato 2013


II Szkoła Języka Polskiego w Kielcach - Wiosna 2013

I Szkoła Języka Polskiego w Kielcach - Zima 2013

 

Realizacja projektu i fotografie z 2012 roku:
Europejski Program Edukacyjny EDUA.EU
Europejski Program Edukacyjny EDUA.EU