×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
22.04.2022
SIEW i Klub Sportowy Łomża Vive Kielce - współpraca dla Ukrainy

Środki zebrane podczas meczu z Chrobrym Głogów przekazane zostały m. in. na organizację kursów języka polskiego dla obywateli Ukrainy we współpracy ze Stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód.

Klub Sportowy Vive Kielce i Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód wspólnie wspierają Ukrainę poprzez organizację cyklu bezpłatnych kursów języka polskiego, w których weźmie udział 150 słuchaczy – głównie matek z dziećmi. To efekt inicjatywy zapoczątkowany poprzez mecz 18. kolejki PGNiG Superligi, w którym drużyna Łomża Vive Kielce pokonała Chrobrego Głogów 43:23 i który dedykowany został Ukrainie. Dochód z organizacji tego spotkania przekazany został na sfinansowanie kursów.

Ich celem jest pomoc w jak najszybszej adaptacji do życia w Kielcach i regionie świętokrzyskim obywateli Ukrainy, którzy zmuszeni zostali do ucieczki w wyniku agresji rosyjskiej. Kursy będą organizowane w Kielcach i województwie świętokrzyskim w okresie od maja do sierpnia 2022 r.

Dzięki zebranych na meczu Łomża Vive Kielce środkach oraz wsparciu Fundacji Świętokrzyskich Kopalni Surowców Mineralnych „Kaganek” Stowarzyszenie zorganizuje profesjonalne kursy pod okiem dyplomowanych nauczycieli języka polskiego jako obcego oraz zakupi niezbędne materiały edukacyjne.

Uczymy języka polskiego, ponieważ rzesza osób, która do nas przybyła, szybko zrozumiała, że język polski jest kluczem do znalezienia jakiejkolwiek pracy, do odnalezienia się w szkole i w ogóle w Polsce – wyjaśnia Prezes Stowarszyszenia Integracja Europa-Wschód, Krzysztof Kalita – To sytuacja uniwersalna w każdym obcym kraju. Staramy się pomóc i bardzo, bardzo dziękujemy za wsparcie Klubowi Sportowemu Vive Kielce. Dzięki temu będziemy jeszcze większą liczbę osób objąć wsparciem edukacyjnym. Ja ze swojej strony powiem, że mamy na liście już ponad pięćset przyszłych słuchaczy kursów języka polskiego.

Chcemy i pamiętamy o przyszłości ludzi, którzy do nas trafiają, by mogli tu żyć i być ważnym elementem naszego społeczeństwa. W tym celu muszą znać nasz język – komentuje Prezes KS Vive Kielce, Marian Urban i dodaje – Dochód z meczu z Głogowem, poza Stowarzyszeniem Integracja Europa-Wschód, przekazaliśmy także na wsparcie ośrodków na Ameliówce i na Karczówce, które przyjmują rodziny z Ukrainy. Pamiętajmy, że nie żyjemy w czasach neutralnych. W naszej drużynie, na nasze trybuny przychodzą ludzie, którzy to wszystko przeżywają. Sport jest nośnikiem marketingowym, jednym z najlepszych na świecie i pozwala zwracać uwagę na to, co się dzieje. Sport nie może być neutralny.

Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód od ponad 10 lat realizuje projekty edukacyjne we współpracy z krajami Europy Wschodniej, głównie z Ukrainą.

Jednym z kluczowych działań Stowarzyszenia jest Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców w Kielcach przy ul. Sienkiewicza 78A, prowadzony w ramach projektu nr 48/12-2019/FAMI pn. „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców” INTEURO.INFO współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji „Bezpieczna Przystań”.

Już dziś do Punktu zgłosiło się ponad 700 osób gotowych do udziału w bezpłatnych kursach języka polskiego, a dzięki ww. współpracy uda się objąć wsparciem znaczną część tych osób.

Źródło: https://kielcehandball.pl/

SIEW i Klub Sportowy Łomża Vive Kielce - współpraca dla Ukrainy
SIEW i Klub Sportowy Łomża Vive Kielce - współpraca dla Ukrainy