×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
05.07.2022
Integracyjne spotkania i warsztaty dla gości z Winnicy

Zwiedzają Kielce i nasz region, uczestniczą w zajęciach z językiem polskim, warsztatach teatralnych, artystycznych i psychologicznych. W Kielcach przebywa druga grupa osób z Winnicy, które biorą udział w kursie integracyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód.

W poniedziałek, 4 lipca trzydzieścioro gości z Ukrainy, głównie matki z dziećmi, odwiedziły Urząd Miasta Kielce.

Uczestników spotkania powitały zastępczynie Prezydenta Kielc Bożena Szczypiór i Agata Wojda. Pełnomocnik Prezydenta Kielc do spraw działań miasta na rzecz pomocy dla obywateli Ukrainy Katarzyna Perdzyńska-Zarzeczny, przedstawiła ukraińskim gościom prezentację dotyczącą atrakcji Kielc i działań miasta w zakresie pomocy humanitarnej dla obywateli Ukrainy, organizowanej przez Urząd Miasta Kielce, organizacje pozarządowe, osoby prywatne i firmy.

- Kiedy kilkanaście lat temu miasto Kielce nawiązywało partnerstwo z Winnicą, mówiono o współpracy i przyjaźni. Choć dzisiaj spotykamy się gdy Wasz kraj został napadnięty przez Rosję, to cieszymy się, że poprzez takie spotkania możemy okazywać Wam przyjaźń. Zapewniam Was i Waszych współrodaków na Ukrainie, że w tych trudnych chwilach jesteśmy z Wami, i na tyle ile możemy chcemy Wam pomóc. Wszystkiego dobrego – powiedziała Bożena Szczypiór, zastępca Prezydenta Kielc.

- Witamy Was bardzo serdecznie, cieszymy się, że odwiedzacie nasze piękne Kielce i życzymy Wam jak najwięcej pozytywnych i wesołych wrażeń. Może to trochę za dużo jeśli powiem, abyście czuli się jak u siebie w domu, ale bardzo chcemy, abyście doświadczyli naszej kieleckiej serdeczności, gościnności i poczuli pozytywne emocje w naszym mieście. Życzymy Wam, abyście z Kielc wywieźli wiele dobrych wspomnień i bardzo dużo ciepła. Dużo dobrego Wam życzę – powiedziała zastępczyni Prezydenta Kielc Agata Wojda.

Uczestnicy spotkania odśpiewali wspólnie ukraińską piosenkę „Czerwona kalina”, a później otrzymali upominki od Miasta Kielce.

W trzech tygodniowych turnusach integracyjnych w sumie weźmie udział 90 osób z Winnicy, głównie matki z dziećmi. Przedsięwzięcie realizuje Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód w ramach projektu „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców INTEURO.INFO współfinansowanego ze środków Funduszu Azylu Migracji i Integracji "Bezpieczna przystań". Patronat nad projektem objął Prezydent Miasta Kielce.

Źródło informacji i fotografie: Miasto Kielce

Projekt „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo na rzecz integracji cudzoziemców” współfinansowany z Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji "Bezpieczna przystań"

Integracyjne spotkania i warsztaty dla gości z Winnicy
Integracyjne spotkania i warsztaty dla gości z Winnicy