×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
9591912972
REGON:
260423101
28.08.2023
Kieleckie obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w temacie przedsiębiorczości

Wydarzenie przyciągnęło do Kieleckiego Parku Technologicznego blisko 150 obywateli Ukrainy i mieszkańców Kielc, wpisując się w program trzydniowego seminarium biznesowego pod hasłem „Prowadzenie biznesu w Polsce: Praktyczne wskazówki dla ukraińskich przedsiębiorców”.

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości Ukrainy (24 sierpnia 2023 r.), zorganizowane zostały w partnerstwie przez Wojewodę Świętokrzyskiego, Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Miasto Kielce, Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód oraz Kielecki Park Technologiczny.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem - szczególnie osób zainteresowanych prowadzeniem biznesu w naszym kraju.

Sala doliny Krzemowej w budynku Orange KPT była wypełniona po brzegi, a gośćmi specjalnymi wydarzenia byli:

 • Zbigniew Koniusz - Wojewoda Świętokrzyski,
 • Andrzej Bętkowski - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
 • Tomasz Jamka - Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego,
 • Bogdan Wenta - Prezydent Miasta Kielce,
 • Bożena Szczypiór - Wiceprezydent Miasta Kielce,
 • Aleksandra Marcinkowska - Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach,
 • Magdalena Karwat-Kasińska - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach,
 • Rafał Kudzia - Dyrektora Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach,
 • Marek Hadała - Zastępca Dyrektora Miejskiego Urzędu pracy w Kielcach,
 • Łukasz Chlebny – radca prawny Stowarzyszenia Integracja Europa-Wschód.
 • oraz pracownicy instytucji i organizacji pracujących na rzecz cudzoziemców w naszym regionie.

Pierwszą część obchodów stanowiły: uroczyste odśpiewanie hymnu Ukrainy oraz przemowy włodarzy Miasta Kielce i regionu, druga natomiast poświęcona została debacie nt. polsko - ukraińskiej przedsiębiorczości.
Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazało nam, że najpilniejszą potrzebą uchodźców z Ukrainy, zamieszkujących województwo świętokrzyskie, jest bezpieczeństwo ekonomiczne. I nie zawsze chodzi tu o socjalne wsparcie materialne czy finansowe, ale przede wszystkim o pracę – także na własny rachunek.
I właśnie ten ostatni wariant aktywności ekonomicznej rozpatruje coraz więcej obywateli i obywatelek Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju po wybuchu wojny.
Dlatego tegoroczne wydarzenie połączyło w sobie dwa ważne aspekty: dialog na temat małego i średniego biznesu ukraińskiego w Polsce oraz wspólne obchody Dnia Niepodległości Ukrainy.

Równolegle dla dzieci i rodzin pracownicy Kieleckiego Parku Technologicznego przygotowali zajęcia eksperymentalne, które zorganizowano w Energetycznym Centrum Nauki KPT.
Warto dodać, iż obchody uświetnił występ niezawodnej ukraińskiej skrzypaczki Żanny Żarkowej mieszkającej na co dzień w naszym regionie.

Na wszystkich czekał także drobny poczęstunek przygotowany przez polskie i ukraińskie firmy działające w Kielcach.

Organizacja wydarzenia była możliwa dzięki wsparciu z Krajowego Programu Funduszu Azylu Migracji i Integracji „Bezpieczna Przystań” w ramach projektu „Świętokrzyskie – dobre sąsiedztwo dla Ukrainy”, który w partnerstwie realizują Wojewoda Świętokrzyski i Stowarzyszenie Integracja Europa – Wschód.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznych obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy! Dziękujemy również Kieleckiemu Parkowi Technologicznemu
za pomoc w organizacji wydarzenia i Sieci Sklepów Best Market za zorganizowanie stoiska
z ukraińskimi produktami spożywczymi.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia autorstwa znanego kieleckiego fotografika Grzegorza Sidła z zaprzyjaźnionej Fundacji „Pasiak Świętokrzyski”.

Autorka: Sylwia Bluszcz

Kieleckie obchody Dnia Niepodległości Ukrainy w temacie przedsiębiorczości