×
ul. Henryka Sienkiewicza 78A
25-501 Kielce
tel/fax:
NIP:
959-191-29-72
24.07.2012
Polsko-ukraińska współpraca na rzecz recyklingu – kolejny etap za nami

21 липня 2012р. у Вінницькій міській раді відбулася польсько-українська зустріч в рамках візиту з обміну досвідом на тему «Стан екологічної інфраструктури в Україні, з особливим акцентом на переробку відходів. Налагодження співпраці між польськими та українськими підприємствами».

Spotkanie zostało otwarte przez wice-konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Winnicy – Pana Wojciecha Mrozowskiego, który  podkreślił jak ważna jest współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi, firmami i lokalną władzą w zakresie ochrony środowiska i recyklingu. Zastępca Dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska w Obwodzie Winnickim – Illia Diakonowycz  oraz Naczelnik Departamentu Gospodarki Komunalnej Winnickiej Rady Miasta Igor Korolczuk przedstawili pokrótce sytuację gospodarki odpadami w Winnicy oraz wspomnieli o potrzebie stworzenia nowego wysypiska śmieci. Następnie zaprezentowali się polscy i ukraińscy eksperci oraz przedsiębiorcy działający w obszarze recyklingu oraz ochrony środowiska. 

Koordynator projektu Krzysztof Kalita zauważył: "Ta wizyta jest drugim etapem projektu EKOOPERACJA. Polsko-ukraińskie partnerstwo na rzecz recyklingu odpadów w obwodzie winnickim i chmielnickim  realizowanego przez polskie Stowarzyszenie Integracja Europa-Wschód, finansowanego  w ramach Polskiej Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r. Projekt ten ma na celu zwiększenie poziomu recyklingu na Ukrainie poprzez zwiększenie stanu wiedzy przedsiębiorców oraz możliwości rozwoju i  inwestycji dla małych i średnich przedsiębiorstw ukraińskich zaangażowanych w projekt”. 

Przypomnijmy, że na początku lipca w Winnicy odbyło się seminarium na temat "Recykling odpadów - stan prawny w Polsce i na Ukrainie" dla przedstawicieli winnickich przedsiębiorstw, zajmujących się gospodarką odpadami oraz działających na rzecz zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Wówczas przedstawione zostały podstawowe przepisy polskiego i ukraińskiego ustawodawstwa regulujące wywóz i przeróbkę odpadów. Kolejne  spotkanie w ramach projektu odbędzie się we wrześniu w Kielcach (Polska), gdzie ukraińscy eksperci oraz przedstawiciele firm działających w branży recyklingu,  zapoznają  się z polskim doświadczeniem. 
Podczas spotkania Wojciech Pura, programista firmy "Websi", przedstawił również testową wersję portalu EKOOPERACJA.EU, na której wkrótce zamieszczone zostaną informacje na temat polskich i ukraińskich firm zajmujących się gospodarką odpadami, produkcją surowców wtórnych , którzy chcą znaleźć partnera w Polsce lub na Ukrainie.Podczas wizyty uczestnicy odwiedzili winnickie przedsiębiorstwa w tym – Przedsiębiorstwo Miejskie "EkoVin" i wysypisko śmieci  w Malyj Stadnyni  jak również zapoznali się z produkcją materiałów budowlanych z surowców wtórnych w Małym Prywatnym Przedsiębiorstwie „Rusłana”
Regionalnymi partnerami w projekcie są: Fundacja Charytatywna "Podil’ska Gromada" oraz Winnickie Regionalne Centrum Informacji "Kreativ".

Polsko-ukraińska współpraca na rzecz recyklingu – kolejny etap za nami
Polsko-ukraińska współpraca na rzecz recyklingu – kolejny etap za nami
Polsko-ukraińska współpraca na rzecz recyklingu – kolejny etap za nami